Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH

ul. Mazowiecka 3, 59-220 Legnica
tel/fax.: 76 7233114;
e-mail: sekretariat@zps.legnica.eu

Wiosenne zabawy

Dzień Dobry !

 

Drodzy rodzice !

 

Za oknem już piękna wiosenna pogoda , a ja zachęcam dzisiaj do zabaw razem z dzieckiem  na świeżym powietrzu z wykorzystaniem materiałów które łatwo znajdziemy w naszych domach, ogrodach, podwórkach czy w lesie. Aktywności na świeżym powietrzu to nie tylko doskonała rozrywka dla dzieci, ale także świetny sposób na rozwijanie zmysłów  i kreatywności.

Ważne jest, aby podczas zabaw sensorycznych w naturze zachować bezpieczeństwo i czujność. Pamiętajmy o odpowiednim doborze terenu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, oraz o obecności dorosłych, którzy mogą pomóc w prowadzeniu i nadzorowaniu zabawy.

 

Życzę wszystkim wesołej zabawy!

Zabawa „Ścieżki bosych stóp”.

Tworzenie sensorycznych ścieżek to świetny sposób na stymulację zmysłów dotyku  i równowagi.

Materiały potrzebne do zabawy :ryż, kasza, groch, makaron itp

  • Piasek: Delikatny i miękki, idealny do przesypywania między palcami stóp.
  • Trawa: Miękka i sprężysta, zachęcająca do biegania i skakania.
  • Liście: Szeleszczące pod stopami, dostarczające przyjemnych wrażeń dźwiękowych.

Sposób realizacji: Rozkładamy razem z dzieckiem  materiały na ścieżce, aby uczestnicy zabawy  mogli przechodzić boso i doświadczać różnych tekstur.

 

Zabawa „ Skarby natury”

 Jedną z najprostszych, a jednocześnie najbardziej fascynujących sposobów na rozwijanie zmysłów dziecka jest wspólne zbieranie skarbów natury. Możemy razem spacerować po lesie, parku lub nawet podwórku i szukać pięknych kamieni, kolorowych liści, gałązek, szyszek czy piór. W ten sposób dziecko nie tylko angażuje swoje zmysły dotyku, wzroku i węchu, ale również rozwija wyobraźnię i kreatywność.

 

Zabawa „Symetryczna”

 

Materiały potrzebne do zabawy : przedmioty w parach (po 2 sztuki np. szyszki, kamyczki itp.),

 

Sposób realizacji: Na środku wyznaczonego miejsca ( na ziemi) wyznaczamy za pomocą taśmy lub sznurka granicę.
Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Możemy  zacząć od układania początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzania tego samego wzoru z drugiej strony. Potem możemy  zwiększyć liczbę przedmiotów lub wykorzystać do zabawy kolorowe figury geometryczne, np. wycięte z kolorowego papieru.

 

Zabawa  „Sklep z kamyczkami„

 

Materiały potrzebne do zabawy: kamyczki,

 

Sposób realizacji:  Uczestnicy zabawy segregują kamyczki według ustalonej zasady: wszystkie okrągłe, wszystkie duże, wszystkie bardzo małe, te, które nie są okrągłe, te, które są  płaskie itp. Układają kamyczki  od najmniejszego do największego i od największego do najmniejszego. Następnie tworzą razem z rodzicem  z kamyczków obrazy,

 

Zabawa „Detektyw”

 

Materiały potrzebne do zabawy: taca z różnymi przedmiotami, chusta,

 

Sposób realizacji: Uczestnicy zabawy  siedzą w kręgu, na środku leży taca z różnymi przedmiotami. Wszyscy przyglądają się uważnie i nazywają przedmioty. Następnie prowadzący (rodzic)  nakrywa je chustą i zabiera jeden z nich. Uczestnicy zabawy  wspólnie próbują odgadnąć  czego brakuje.

 

Zabawa „Pilot portowy „

 

Materiały potrzebne do zabawy: przedmiot wydający odgłosy.

 

Sposób realizacji:  Dzieci  i rodzice wybierają spośród siebie dwóch pilotów , statek i kapitana. Piloci stoją oddaleni   od siebie o około 2 metry, a każdy ma w rękach inny przedmiot wydający odgłosy. Kapitan  musi w gęstej mgle odnaleźć drogę do portu. Ma zasłonięte oczy i stoi w odległości mniej więcej trzech do czterech metrów od pilotów. Obaj piloci wydają różne odgłosy. Kapitan prowadzi statek (dzieci trzymając się za ręce stoją za kapitanem i maja zasłonięte oczy – słuchają jego poleceń), wsłuchując się uważnie w odgłosy, próbuje przepłynąć dokładnie pomiędzy nimi.

 

 

Pozdrawiam  Serdecznie

Pan   Marcin