Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Warunki organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dziecka określa rozporządzenie MEN z dnia 24.08.2017r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
Od 01.09.2017 roku przy Zespole Placówek Specjalnych, w ramach osobnych działań terapeutycznych działa zespół ds. wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.
Celem Zespołu jest pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Wymiar zajęć to 4 do 8 godzin w miesiącu w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka.
W skład Zespołu wchodzą specjaliści posiadający przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:
- Joanna Szanduła – przewodnicząca Zespołu, oligofrenopedagog, logopeda, terapeuta z zakresu wczesnego, wieloaspektowego wspomagania rozwoju małego dziecka
- Izabela Jankiewicz – psycholog,
- Anna Wasilewska – neurologopeda, oligofrenopedagog,
- inni specjaliści w zależności od potrzeb dziecka, m.in. fizjoterapeuta, terapeuta Terapii Ręki, Terapii Taktylnej, Integracji Sensorycznej, Integracji Odruchów Dynamicznych i Posturalnych wg Swietłany Masgutowej, logopeda, oligofrenopedagog.
Do zadań zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka należą:
- Ustalenie kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka,
- Nawiązanie współpracy z przedszkolem, zakładem opieki zdrowotnej, ośrodkiem pomocy społecznej w celu zapewnienia dziecku stosownych do potrzeb form terapii,
- Opracowanie i realizowanie indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem pomocy rodzinie,
- Ocenianie postępów oraz trudności w funkcjonowaniu dziecka,
- Analizowanie skuteczności udzielanej pomocy dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian we wcześniej opracowanym programie oraz planowanie dalszych działań.
Kroki do uzyskania pomocy:
- Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydawana przez zespół orzekający,
- Podanie do Dyrektora Zespołu Placówek Specjalnych o objęcie dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju,
- Decyzja o przyznaniu godzin wydawana przez Dyrektora Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy.
PROPONOWANE RODZAJE ZAJĘĆ:
DIAGNOSTYCZNE – to cykl spotkań, podczas których dziecko poddane jest wszechstronnej specjalistycznej diagnozie umiejętności funkcjonalnych. Skład zespołu diagnostycznego ustalany jest w zależności od rodzaju niepełnosprawności dziecka.
Postępowanie diagnostyczne obejmuje:
- przeprowadzenie wywiadu z rodzicami dziecka na temat jego dotychczasowego rozwoju psychoruchowego, prowadzonej dotychczas terapii,
- zebranie informacji dotyczących funkcjonowania dziecka w różnych sferach,
- obserwację zachowań dziecka w sytuacjach naturalnych (swobodna zabawa) oraz zachowania dziecka w sytuacjach kierowanej zabawy.
Po okresie wstępnej diagnozy, zespół specjalistów określa kierunki pracy z dzieckiem oraz ustala rodzaj proponowanych dziecku zajęć specjalistycznych czy terapeutycznych, z którym następnie zapoznaje rodziców, ustalając z nimi konkretne cele i zadania do realizacji.
SPECJALISTYCZNE – prowadzone są przez terapeutę określonej specjalności. O rodzaju zajęć realizowanych przez dziecko decyduje Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju, uwzględniając zalecenia wynikające z opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju jak również wskazania wynikające z postępowania diagnostycznego.