Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH

ul. Mazowiecka 3, 59-220 Legnica
tel/fax.: 76 7233114;
e-mail: sekretariat@zps.legnica.eu

SENSORYCZNY KĄCIK

kącik sensoryczny

SENSORYCZNY  KĄCIK
Kochani Rodzice !

W kąciku sensorycznym będą umieszczane informacje dotyczące  integracji sensorycznej oraz propozycje zabaw i ćwiczeń do wykonania w domu razem z dzieckiem.

Serdecznie zapraszamy !

Integracja sensoryczna to proces, dzięki któremu nasz mózg interpretuje oraz reaguje na informacje, które docierają do niego za pośrednictwem zmysłów. Reakcje naszego ciała i umysłu są instynktowne. Jeśli ktoś nas dotknie, odwracamy się w jego kierunku, a gdy spostrzeżemy interesującego zjawisko, koncentrujemy na nim wzrok. Niestety czasem dochodzi do zaburzeń integracji sensorycznej. Niektóre informacje zmysłowe po prostu nie docierają do mózgu, który nie może wykonać swojego zadania.

Proces budowania integracji sensorycznej zaczyna się w okresie płodowym, najbardziej intensywnie przebiega w pierwszych 3 latach życia i trwa do ok. 7. roku życia. Zdarza się jednak, że nie przebiega tak sprawnie jak powinien, wówczas pojawiają się różne trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka. Zaburzenia integracji sensorycznej są też naturalną konsekwencją uszkodzenia narządów zmysłów, np. niedosłuchu czy wady wzroku.

Zaburzenia integracji sensorycznej powodują, że dziecko nie radzi sobie z codziennymi   rzeczami,z którymi inne dzieci nie mają kłopotu. Trudno mu się ubrać, skupić, chodzić itd.Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej często są postrzegane jako niegrzeczne. 
Tymczasem ich „złe zachowanie” wynika z niewłaściwej obróbki informacji, w której mózg się jakby… trochę pogubił

OBJAWY ZABURZEŃ INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

  • Nadmierna lub zbyt mała wrażliwość na bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe oraz ruch, np. unikanie dotykania niektórych faktur (piasek, kasza); unikanie zabaw plasteliną, malowania palcami; problemy z manipulacją, posługiwaniem się sztućcami, nożyczkami; nieprawidłowy chwyt długopisu; nadwrażliwość na dźwięki, na światło; trudności w nauce pisania i czytania; trudności z wysłuchiwaniem poleceń; problemy z nauką jazdy na rowerze; unikanie zabaw na huśtawce, karuzeli, lub nadmierne poszukiwanie tych zabaw; kłopoty przepisywaniem z tablicy, gubienie liter, sylab; mylenie stron prawa-lewa, szczególnie gdy dziecko nie ma czasu na zastanowienie; niski próg tolerancji na bliskość innej osoby.
  • Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywności ruchowej
  • Zaburzenia napięcia mięśniowego
  • Słaba koordynacja ruchowa (problemy te mogą dotyczyć małej lub dużej motoryki)
  • Niezgrabność ruchowa
  • Trudności w koncentracji, impulsywność
  • Szybka męczliwość
  • Wycofanie z kontaktów społecznych
  • Opóźnienie rozwoju mowy, rozwoju ruchowego oraz trudności w nauce
  • Słaba organizacja zachowania, brak planowania

 

NA CZYM POLEGA TERAPIA? 

Zajęcia integracji sensorycznej w większości mają charakter aktywności ruchowej, która nakierowana jest na stymulację zmysłów. Są dostosowane do poziomu rozwojowego dziecka i mają postać “naukowej zabawy”. Dziecko będzie zachęcane i kierowane do wykonywania aktywności, które będą wyzwalać i prowokować odpowiednie, skuteczne reakcje na bodziec sensoryczny. W trakcie zajęć wykonywane będą odpowiednie dla dziecka aktywności dostarczające stymulacji przedsionkowej, proprioceptywnej oraz dotykowej. Stopień trudności tych aktywności będzie stopniowo wzrastać tak, aby wymagać od dziecka bardziej zorganizowanych i zaawansowanych reakcji. W trakcie terapii preferowane są ukierunkowane zabawy i aktywności swobodnie wykonywane przez dzieci, wyzwalające automatyczne reakcje sensoryczne.

 

Artykuły

  • Jesienne zabawy

    Dzień Dobry !

    Przyszła jesień a z nią bogactwo faktur, kolorów i dźwięków.  Ta pora roku to idealny czas spacerów, dzięki którym dziecko może ruszać się i „dotykać”. Jeśli się dokładnie rozejrzymy, zobaczymy wokół mnóstwo liści w przeróżnych barwach, kasztany, żołędzie, które można znaleźć na każdym kroku  Proponuję zatem wyprawę z dziećmi po kasztany, żołędzie oraz orzechy, a później wspólną zabawę . Oto  chciałbym przedstawić kilka propozycji wspólnych zabaw z dzieckiem z wykorzystaniem jesiennych darów:

    Czytaj Więcej o: Jesienne zabawy
  • Wiosenne zabawy

    Dzień Dobry !

    Za oknem aura pogodowa coraz lepsza. Dzisiaj zapraszam do przeprowadzenia zabaw sensorycznych do zorganizowania których wystarczy otworzyć szafki kuchenne i przymknąć oko na bałagan. Taka aktywność świetnie stymuluje rozwój dziecka .Poniżej przedstawiam kilka propozycji na  wiosenne  popołudnie.Jak zwykle będzie ciekawie i wesoło…………..

    Czytaj Więcej o: Wiosenne zabawy
  • Zimowe zabawy

    Dzień Dobry !

    Styczeń to miesiąc dość ponury, zważywszy na aurę za oknem. Tym bardziej zapraszam  do  zabaw ruchowych .Na każdym etapie możemy  dostosować  zabawę do własnych potrzeb. Taka aktywność świetnie stymuluje rozwój dziecka oraz uczy planowania i odtwarzania ruchu. Zapraszam ciepło w zimowej aurze  do przeprowadzenia z dziećmi   zabaw ruchowych -będzie jak zwykle ciekawie i wesoło….

    Czytaj Więcej o: Zimowe zabawy