Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Miejskie Przedszkole Specjalne Nr 5 - Zabawy z materiałami z naszych domów

Informacje

ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH

ul. Mazowiecka 3, 59-220 Legnica
tel/fax.: 76 7233114;
e-mail: sekretariat@zps.legnica.eu

Zabawy z materiałami z naszych domów

Dzień Dobry ! 

Drodzy rodzice !

Dzisiaj zapraszam do wykonania  zabaw  razem z dzieckiem w domu z wykorzystaniem materiałów które łatwo znajdziemy w naszych domach.

Zabawa „Czuję, widzę ,poznaję”

Do tej zabawy potrzebujemy kilku nieprzezroczystych naczyń (jeśli nie mamy takowych pod ręką,wystarczą słoiki). Wsypujemy razem dzieckiem do nich aromatyczne przyprawy, zioła i produkty spożywcze, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Mogą to być np. ziarenka kawy, kakao, cynamon, goździki, skórka cytrynowa, liście mięty, bazylii lub herbaty, czosnek, pokrojona cebula.  Dziecko poznaje zawartość słoiczków poprzez węch Może także zanurzyć paluszki  w słoikach, by poczuć fakturę produktów. Zachęcamy go do opowiadania o tym, co myśli o danym zapachu, czy mu się podoba czy nie itp

 

Zabawa „ Baloniki ”

Potrzebujemy: Mocne balony (na każdą piłeczkę potrzebne będą trzy sztuki). Butelkę, nożyczki, lejek oraz różne zawartości do wypełnienia piłeczek sensorycznych np.: ryż, kaszę, sól, mąkę, watę, piasek, groch, ziarna kawy itp. Piłeczki mają być okrągłe i mocne dlatego każda powstaje z trzech balonów.

Sposób realizacji : Napełniamy  butelkę wybraną zawartością, np. kaszą manną. Napompujemy  balon i zakładamy  go na otwór butelki. Przechylamy  butelkę i wsypujemy kaszę manną do balona. Wypuszczamy  resztę powietrza i zawiązujemy balon. Dziecko może wsypywać piasek do butelki, wrzucać kamyki, wybrać kolor brokatu.

 

Zabawa „Szalona kasza”                                                                        

Bardzo łatwe w przygotowaniu zabawa. Zamiast kaszy możesz wykorzystać również inne produkty, które posiadamy w domu. Mogą to być: ryż, mąka, płatki owsiane lub piasek.

Do zabawy będziemy  potrzebować:

  • Kaszy lub innych produktów
  • Różnej wielkości słoików lub pojemników
  • Różnej wielkości łyżek
  • Lejka

Sposób realizacji : Nasypujemy razem z dzieckiem  do większej miski kaszę lub inny produkt, tak by wnuk miał do niego dobry dostęp. Następnie przygotowujemy  suche, puste pojemniki lub słoiki o różnych kształtach i wielkościach. Zadaniem dziecka  jest przesypanie kaszy z miski do pojemników w dowolny sposób. Może używać łyżek różnej wielkości oraz lejka.

 

Zabawa „Dotykam i czuję”

Poprzez tę zabawę dziecko nie tylko  doskonali  swój zmysł dotyku, ale również relaksuje się i wycisza.

Do zabawy będziemy  potrzebować:

  • Kilka sztuk rękawiczek lateksowych
  • Różnorodnych sypkich produktów (np. mąka, kasza, ryż, mały makaron, sól)
  • Łyżki

Każdy z przygotowanych produktów przesypujemy razem z dzieckiem do osobnej miski. Na początku dziecko  powinno  zapoznać się z fakturą każdego  z nich.  Niech weźmie go do ręki, dotknie palcami. Następnie każdy produkt przesypcie łyżką do rękawiczek lateksowych (jedna rękawiczka = jeden produkt). Kiedy skończymy, przetasujemy rękawiczki, tak by były ułożone na stole w losowy sposób. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie poprzez dotyk, który produkt znajduje się w danej rękawiczce. Ćwiczenie może mieć różne stopnie trudności w zależności od tego, czym napełnimy rękawiczki. Rozróżnienie mąki od kaszy będzie łatwym zadaniem. Trudniejsze będzie z kolei odróżnienie cukru od soli.

                      Miłej zabawy !

Pozdrawiam   Serdecznie

                                                  Pan   Marcin