Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Miejskie Przedszkole Specjalne Nr 5 - Zabawy z wykorzystaniem woreczków sensorycznych

Informacje

ZESPÓŁ PLACÓWEK SPECJALNYCH

ul. Mazowiecka 3, 59-220 Legnica
tel/fax.: 76 7233114;
e-mail: sekretariat@zps.legnica.eu

Zabawy z wykorzystaniem woreczków sensorycznych

Dzień Dobry

 

Dzisiaj zapraszam do zabaw z wykorzystaniem woreczków sensorycznych które możemy wykonać bez szycia razem ze swoja pociechą. Skarpetki, grube pończochy, wypełniamy ziarnami. Świetnie sprawdzą się: groch, fasola, soczewica, ryż, kasze, nasiona czy pestki. Zabawa woreczkami sensorycznymi to nie tylko wspieranie rozwoju dziecka poprzez stymulowanie zmysłów. To sposób na tysiące kreatywnych zajęć i świetną zabawę. Poniżej przedstawiam propozycję zabaw z wykorzystaniem wykonanych razem z dzieckiem woreczków sensorycznych.

Zabawa „Woreczkowy Tor Przeszkód”

Z woreczków układamy trasę, którą ma pokonać nasze dziecko w pozycji wysokiej, czworaczej slalomem. Oprócz dawki ruchu, mnóstwo śmiechu w pakiecie. Jeśli zwykły slalom szybko się znudzi, podnosimy poprzeczkę – może pokonanie toru przeszkód slalomem z woreczkami pod pachami albo między kolanami?

 


Zabawa „Spacerek po woreczkach"
Genialna zabawa sensoryczna, a przy okazji masaż i uciskanie receptorów znajdujących się na podeszwach stóp. Jeśli dziecko ściągnie skarpetki, doznania będą bardziej intensywne. Jest to świetna zabawa rozwijająca wrażliwość na dotyk i umiejętność utrzymania równowagi.

 


Zabawa „Woreczkowa gra w mini memo”
Jeśli zrobimy pary woreczków z takim samym wypełnieniem i w tym samym kolorze (para skarpet), możemy grupować je w pary. Trudniejsza wersja dobieranie w pary z zasłoniętymi oczami.

 

Zabawa „Ja już potrafię”
Który woreczek jest cięższy? Które ziarenka są większe? Taka zabawa wprowadza dziecko w świat miar i wag. Ile jest woreczków o podanej kategorii (kolor, wielkość, rodzaj wypełnienia).

 


Zabawa „Kto trafi do celu”
Ta zabawa na pewno sprawi radość całej rodzinie. Wrzucać można do wszystkiego: do kosza, garnka czy do określonej punktacją linii. Możemy również samodzielnie zrobić z tektury panel, w którym wycinamy kilka otworów. W zależności od rozmiaru celne rzuty są punktowane niżej bądź wyżej.

 


Zabawa „Dam radę „
Do tej zabawy należy przygotować karteczki z obrazkami części ciała, na których mamy przetransportować woreczek od punktu A do B. Następnie odbywa się losowanie, na której części ciała przenosimy woreczek. Można również wykleić nimi zbędną kostkę do gry. Jeśli wylosujemy rękę, zadanie jest łatwe, gorzej, jeśli musimy przenieść go na brzuchu albo stopie; dziecko będzie zmuszone szukać najbardziej optymalnego dla niego rozwiązania. Może przejdzie na czworaka, a może się przeczołga, pozwólmy mu pogłówkować.

 


Zabawa Gdzie są woreczki ?
Czemu nie pobawić się w ukrywanie woreczków w mieszkaniu i drużynowe poszukiwania! W zależności od wieku dziecka można wymyślać wskazówki albo bawić się w ciepło–zimno. Drużynowe rozgrywki mogą odbywać się na czas. Dzieciaki lubią rywalizację.

 

Miłej Zabawy

Życzy Pan Marcin